در این نوشتار به بررسی اجمالی دو فیلم که در آن اسطوره و محتوای کتاب مقدس ترکیب شده‌اند می‌پردازیم.(داستان فیلم‌ها لو می‌رود)
۱-پسر جهنمی Hellboy 2019
این فیلم از نظر محتوا و فرم شبیه آش شله قلم کار بود. ترکیب اسطوره شاه آرتور انگلیسی و شیطان آخر امانی که نظیرش را می‌توان در کتاب مکاشفات یوحنا پیدا کرد.
پسر جهنمی موجودی افسانه‌ای و فانتزی است که به دست نازی‌ها و کشیشی به نام راسپوتین(که کشیشی به همین نام در تاریخ روسیه تزاری آمده) به دنیا می‌آید و یک نیمه انسان نیمه شیطان است. او از طرف مادر و وجهه انسانی‌اش از نسل شاه آرتور است که در پیشگویی آمده قرار است جهان را نابود کند.
او همزمان هم شیطان است و هم مسیحای موعود، همه چیز به تصمیم او بستگی دارد که جهان را نابود کند یا که نجات دهد.
فیلم از نظر فرم به شدت سریع است و از پختگی لازم برخوردار نیست. داستان به حدی پر حادثه است که می‌شد آن را در ۳ قسمت مثل ارباب حلقه‌ها ساخت. در نشان دادن صحنه‌های خشن افراط می‌کند اما از نظر تکنیک سینمایی، میزانسن، جلوه‌های ویژه و گریم چیزی کم ندارد.
۲- فنا ناپذیرانImmortals 2011
در این فیلم زئوس با نام تسئوس نقش منجی مسیحایی را بازی می‌کند. همه به مادرش می‌گویند و روی کلمه پدر که درباره زئوس به کار می‌رود تاکید می‌شود.
با استعاره برخاستن شیطان از زیر زمین که این جا با کوه تارتاروس اسطوره‌های یونانی شناخته می‌شود تسئوس نقش منجی انسان‌ها را بازی می‌کند.
نظریه مسیح بودن وی وقتی قوت می‌گیرد که در اولین تصویر در حال تبر زدن به چوب است و مسیحیان معتقدند عیسی(ع) نجار بود. همچنین پیرمردی در آن جا یادآور یحیای تعمید دهنده است که وظیفه تربیت مسیح را بر عهده گرفته که در واقع خود زئوس است.
خدایان فیلم احمق هستند و منتظر می‌نشینند تا مابقی فناناپذیران از تارتاروس آزاد شوند و بعد یک به یک کشته شوند!
این حفره داستانی را هم به علت تغییر داستان اصلی اسطوره‌ها به دست نویسندگان فیلم می‌دانم.
پی‌نوشت: این مطالب اجمالی سر رشته به علاقه مندان سینما می‌دهد که برای هر کدام از این فیلم‌ها تحلیل‌های مفصلی بنویسند.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

همچون انار خون دل از خویش می‌خوریم... ریحانه فروش دستگاه تصفیه آب خانگی در اصفهان کرمون شاپ بهکارنما دانلود آهنگ جدید سواد علمی جوادیه